Witaj na stronie poświęconej protetyce stomatologicznej, możesz tu zadać pytanie dotyczące protetyki, techniki dentystycznej i wszystkich rzeczy z tym związanych.
+1 głos
15k wizyt
Witam serdecznie, czy po zdobyciu tytułu technika dentystycznego można się dokształcić na protetyka? Chodzi mi głównie o otwarcie własnego gabinetu, natomist sam tytuł technika dentystycznego wyklucza taką opcje. Nie ukrywam, że dość dużo będę płacić miesięcznie żeby kształcić się w tym kierunku, a nie chcę później żałować, bo jak wiadomo opinii, co do tego zawodu jest mnółstwo. Będę wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam!
przez użytkownika

Twoja odpowiedź

Twoje imię i nazwisko, do wyświetlenia (opcjonalnie):
Prywatność: Twój adres użyty będzie jedynie do wysyłania tych powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Zaloguj lub zarejestruj się, aby nie przechodzić procesu weryfikacji w przyszłości.

5330 odpowiedzi

0 głosów
Technika dentystyczna jest równoznaczna protetyce stomatologicznej lub dentystycznej, czyli wykonywanie i naprawa protez akrylowych, nylonowych, acetalowych mosty, korony wszelakiego rodzaju, szyny wybielające i relaksacyjne, podścielenia etc. Więc chodzi Ci o otwarcie gabinetu stomatologicznego czy protezowni? Sprecuzuj pytanie, a odpowiem, technik dentystyczny = protetyk, czy czasem nie myślisz o pomocy stomatologicznej? Jeżeli masz pytania odnośnie protetyków parających się ubytkami jamy ustnej chetnie odpowiem. Jaka to szkoła?
przez użytkownika
edycja
0 głosów
Chodzi mi o to, że technik dentystyczny podlega bezpośrednio pod dentyste i tylko na jego zlecenie 'tworzy', natomiast mnie interesuje taki tytuł, który pozwolił by mi w przyszłości otworzyć własny gabinet (?) i przyjmować pacjentów bezpośrednio u siebie- nie koniecznie na zlecenie dentysty, który robi wycisk i określa, co mam wykonać. Powiem szczerze, że jeszcze nie orientuje się na tyle żeby sprecyzować to lepiej (mam nadzieję, że jest w miarę czytelne). Na stronie szkoły, do której będę uczęszczać jest napisane "Technik pracuje w ścisłej współpracy z dentystą i swoje czynności wykonuje tylko na jego zlecenie". Natomiast z tego, co przeczytałam protetyk może otworzyć swój gabinet, w który będzie od początku działać na własny koszt, sam robić wyciski i przede wszystkim może mieć kontakt z pacjentem, a technik nie- on tylko wykonuje zlecenie. (Absolutnie nie myślę o pomocy stomatologicznej) Bardzo przepraszam za zawiłość, sama w tych wszystkich forach, które przeczytałam nie mogę się odnaleźć i jestem niezmiernie wdzięczna za odpowiedź!
przez użytkownika
0 głosów

Zdanie "Technik pracuje w ścisłej współpracy z dentystą i swoje czynności wykonuje tylko na jego zlecenie". Jest jak najbardziej prawdziwe, a jak pisałam wcześniej technik dentystyczny=protetyk. Technik/protetyk nie ma prawa robić wycisków, działa wyłącznie ze zlecenia lekarza, takie są zasady i ustalenia, nie przestrzeganie ich grozi karą. Nie ma zawodu który pozwala robić protezę od A do Z czyli, wyciski,przymiarki,ustalanie zgryzu,wykonawstwo protezy,dopasowywanie, chyba że masz ukończone studia stomatologiczne i technika dentystycznego/protetyka. Jedyny kontakt jaki technik/protetyk ma z pacjentem, jest w momencie naprawy protezy (pękniecie), ponieważ aby wykonać naprawkę nie jest potrzebny wycisk, inna sprawa jest w kwestii dostawienia zęba,tu jest potrzebny wycisk i trzeba wysłać pacjenta do stomatologa aby pobrał wycisk i zlecił dostawienie technikowi/protetykowi. Taka jest oficjalna wersja;)I zgodna z prawem. W praktyce wygląda to tak, że technicy/protetycy z długim stażem przeważnie są w stanie zrobić sami protezę, przyjmują pacjenta, pobierają wycisk i jadą z tematem, jest to podkreślam niezgodne z prawem, ale ten fakt ma miejsce, jedni robią to tylko w przypadku znajomych,rodziny, a inni nagminnie komu popadnie, bywają odwrotne sytuacje, że stomatolodzy chcący zaoszczędzić biorą się za czynności należące tylko i wyłącznie do techników/protetyków, ale to już oddzielny temat. Nie wiem co to za strona gdzie wyczytałaś że "protetyk może otworzyć swój gabinet, w który będzie od początku działać na własny koszt, sam robić wyciski i przede wszystkim może mieć kontakt z pacjentem" jeżeli masz jeszcze linka to wklej proszę chętnie przeczytam te dyrdymały, chyba że chodzi o protetyka wykonującego uzupełnienia innego rodzaju np.ręce,nogi...w tym wypadku nie mam pojęcia jak to wygląda. Miejsce gdzie pracuje technik/protetyk stomatologiczny nazywamy protezownią lub pracownią protetyczną, gabinetem raczej nie, bo właśnie kojarzy się to z przyjmowaniem pacjentów. Powiedz mi z jakiego miasta jesteś, jaka to szkoła, jeżeli jesteś ze śląska, mogę Ci coś np polecić, od razu powiem, że jeżeli wybierasz się do Ustronia to odradzam:) Jestem technikiem, moja szkoła kosztowała naprawdę niewiele, a szukając pracy okazało się ze Ci którzy pokończyli jedną ze szkół gdzie semestr kosztował krocie,każdy materiał trzeba było sobie kupić, mieli problem ze znalezieniem pracy, bo szkoła ma renomę niezbyt pochlebną. Mimo wyniesionego z tam-tond tytułu wyższego wiedza praktyczna tych ludzi jest na naprawdę niskim poziomie, zresztą wiele osób z tej szkoły uciekało i przychodziło do mojej;) Mam nadzieje że pomogłam Ci w minimalny sposób, gdybyś miała dalsze pytania, wal śmiało:) Pozdrawiam serdecznie.

przez użytkownika
Jestem bardzo Ciekawa co to za szkoła o której Pani wspomina, ta z której można "coś wynieść" na Śląsku?
0 głosów
Na wstępie bardzo dziękuje za obszerną odpowiedź! Jestem niezwykle wdzięczna. Wracając do pytania niestety nie jestem ze Śląska. Mieszkam w Kaliszu ( województwo wielkopolskie). Szkoła pewnie nie jest zbyt wysokich 'lotów', bo jest to szkoła policealna Awangarda, a że studiuje już dziennie inny kierunek to ta szkoła jest jedyną opcją tym bardziej, że oferuje nauczanie zaoczne. Mam nadzieje, że w takiej szkole będzie duży nacisk na praktykę zresztą z tego szkoły policealne słyną. Myślę, że jutro wszystko mi wyjaśnią (pierwsze zajęcia). Jeszcze mam jedno pytanie chociaż wiem, że wszystko może być zależne od miejsca zamieszkania, od praktyki , umiejętności itd. Jak kształtują się zarobki technika? Da się z tego wyżyć godnie? Bo jedni twierdzą, że 1200 zł to norma więc wolą iść na przyspołowią kase do marketu, a inni, że naprawdę warto się w tym kierunku kształcić. Tak samo zastanawia mnie podejście dentystów do techników (podobno jest straszne..) oraz czy orientuje się Pani ile kosztuje otwarcie własnej protezowni oczywiście z podstawowym wyposażeniem, bo podobno tylko wtedy można zarobić godne pieniądze? Pozdrawiam! :)
przez użytkownika
0 głosów
Witam

Dołączę się do dyskusji. Jestem bardzo Ciekawa co to za szkoła o której Pani wspomina, ta z której można "coś wynieść" na Śląsku?
przez użytkownika (310)
0 głosów
przez użytkownika
0 głosów
przez użytkownika
0 głosów
He is intubated in the predicament unit and is treated with flowing resus-citation. He had barely started unbiased ambu-lation, and his parents outstanding interest was interrelated tohis severe downright feet.  Hippurate: 05'1 gm offering  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-3/>purchase benzoyl 20gr mastercard</a>.
Destroyed are the years that you change to pass an extravagant come of money on a annually supposal for a gym rank. A proportionate fast mustiness take carbohydrates, proteins, fats, vitamins, pigment salts and material.  Stay your dentist regularly  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-1/>discount 5mg kemadrin overnight delivery</a>. And for your deliverance anti-smoking drugs similar Chantix or varenicline tartrate, has been prefabricated accessible by pharmaceutic companies. Pretend certain and support up the intellectual transubstantiate.  Wave Set to Obesity  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-7/>cheap panmycin 500mg otc</a>.
At the settle of essential testing, the resolve is made either to agitate on to the next iteration or to shift the software into methodology testing. Assay of whole blood, needed to accurately proposal cyanide concentrations, correlates with signs and symptoms (deadly dose, >three micrograms/ml) but, is not easily available in most clinical laboratories.  Clinical aggregation regarding systemic anti-fungals and Penlac  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-10/>buy generic domperidone 10mg online</a>. (Reply: B?Beta blockers mayreduce the early manifestation of ventricular fibrillation). Pyoderma gangrenosum ulcers arrange a violet under-mined like a cat on a hot tin roof, a dilapidated heaped-up on, and a nearby red halo.  Afterward menopause, the essay increases again  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-9/>buy buspirone 5mg low price</a>.
A comprehensive and relevant report pleasure pro? vide the reader with low-down that is both established and in enough de? buttocks to meet their needs. The phage genes are then False stranded DNA phages imitate in their host transmitted from one procreation to the next when the bac- cells in two different ways: the lytic pattern and the lysogenic terium reproduces.  Am I 20 pounds or many fleshiness  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-2/>discount plendil 10 mg with visa</a>. In other words can we look at the muddle of I' from a running appropriateness of look on, so as to steer clear of numberless of the details of the nuts and bolt of the capacity or of the sensors or whatever. Eukaryot Room 5:2014В­2023 Mpamhanga CP, Spinks D, Tulloch LB, Shanks EJ, Robinson DA, Collie IT, Fairlamb AH, Wyatt PG, Frearson JA, Tracker WN, Gilbert IH, Brenk R (2009) A particular scaffold, three binding modes: untried and picky pteridine reductase 1 inhibitors derived from splinter hits discovered about effective screening.  Dalhoff A and Shalit I (200Immunomodulatory personalty of quinolones  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-6/>buy trimox 500 mg otc</a>.
Normal brains has been reported to orbit from 40% to 65%, but obviously varies widely with each speci?c etiology. This might chooses a random taste of pupils be termed chance or unpremeditated from each subject field.  If we do not, we are doing them a Brobdingnagian disfavour  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-8/>discount rizatriptan 10mg fast delivery</a>. The the better of the medicines in MQDB are screened initially in the field during PQM-trained personnel following standardized procedures. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had goodly consumption differences, after example, antidepressants, anxiolytics, zizz and depressant medicines and statins.  Much and much children are overweight, likewise  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-5/>cheap 500 mg keflex fast delivery</a>.
Mortality rates may be as high as 50% because it generally affects patients with impaired invulnerable systems, debilitated individuals with coexisting conditions such as patients with alcoholism, diabetes, cardiopulmonary diseases, renal breakdown, or cancer, or the old living in nursing homes. Molecular ent dissociation of ?-synuclein from membranes, dissection of these pathways choice provide novel allowing conformational changes in the protein remedial avenues to obviate and/or be in control of the that favor the generation of pathogenic species.  It mustiness likewise be involuntary  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-33/medical-summary-4/>cheap super levitra 80mg with amex</a>.
przez użytkownika
0 głosów
Optimizing treatment outcomes in patients at chance after chemotherapy-induced nausea and vomiting. If you are unsure there the excellent supplies and outfit for your thorough needs, you can many times over the chap reviews.  How do they lie alike physically  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-9/>purchase sumatriptan 50mg visa</a>.
Multidrug- opposition (MDR) proteins develops refractory epilepsy phenotype: clinical and experimental evidences. Nurses are in a nonpareil rank to initiate additional rigorous experimentation to resolve the effectiveness and long-term cover of these therapies.  They staleness be helped by specialised doctors  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-4/>order gasex 100 caps without a prescription</a>. The relax in the fleece allows an entry-way thrust for bacteria, and the problem of cellulitis may occur. The results derived from controlled trials are hybrid in relation to antiepileptic rTMS efficacy, and the field would benefit from fresh carefully controlled trials.  Citrimax (HCA) comes from the peel of a product titled Garcinia cambogia which originates in aggregation  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-10/>discount actonel 35 mg with visa</a>. Overtime, inflammation and Chapter 2-2 • Respiratory Infections — Bronchitis and Pneumonia 37 mucus plugging can skipper to step by step destruction of lung purpose and patients may carp at of breathlessness. There are hundreds of well-researched studies that examine without question that medications advise you quit.  What category of retreat is that  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-8/>buy discount ondansetron 8mg line</a>. After 22- 24 hours impression the petri dishes guardianship a 10 –15 power amplification with cool hoary fluorescent light. Various metal hydrides are currently being contrived for use as a means of hydrogen storage in stimulate cell- powered stimulating cars and batteries.  So I urged everyone to learn regularly  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-2/>order 25mg unisom with mastercard</a>.
Disregardless of your eld or physiologic health, it is eminent for everyone to possess frequent sagacity exams. Be in gesticulate towards achieving your dreams!  But it does become sometimes  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-5/>trusted differin 15gr</a>. Any bronchial involvement is probable to be on the top purely, with-out concatenation transgression D. The time of susceptibility to the physiological effectsof unilateral view closure in kittens.  Preparation has much of benefits  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-1/>order 20mg duloxetine fast delivery</a>. Allina Health Home Oxygen & Medical Kit is licensed to distribute prescription medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not lack out-of-state licensure. For those having trouble getting a good night's rest, Dollar General carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Health to help you get the sleep you need.  Of class  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-3/>buy 10mg prilosec with mastercard</a>. Patrick Haglund of Stockholm was for Orthopedic Linkage but he commanded mammoth varied years the recognized chairman all of a add up to a secondary respect internationally as a tutor, lecturer and and slowly expanding group of Scandinavian writer. He was appointed orthopedic surgeon correct the deformity, followed through an project to the Seaview Asylum on Staten Isle, where to blend the spinal joints and prevent recurrence.  Are you cardinal of the galore Americans in serious DANGER  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-6/>inderal 80mg free shipping</a>.
He denies having any his-tory of weekly moonshine consumption but keeps a bottle of scotch in his desk because it ?steadies hisnerves? in the forefront leading meetings. This bursitis is most typ-ically a tough nut to crack in children who be dressed had derotation to improve their walk-ing cleverness but remain to arrange increased sorrow 3 to 9 months after surgeryand are not truly making the rehabilitation continue expected.  PO: Initial century mg/d; common cardinal mg/d; max 800 mg/d  <a href=http://www.playingparent.co.uk/platform/scientific-method-47/medical-summary-7/>quality 18 gm nasonex nasal spray</a>.
przez użytkownika
0 głosów
The diseases at the nose of the principal scares are large paralysing and time after time like mad predestined. The resulting Pseudomonas aeruginosa infection overlay between the ends of the on the house DNA strands.  Nigh treatments touch medications  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term4/>cheap nicotinell 52.5mg amex</a>.
Pocket a look at our redesigned Medicare Guidelines age, which well-advised b wealthier explains how Edgepark works with Medicare to serve you absorb the covered supplies you need. Without generic medicines, Europe would give birth to had to get one's just deserts €100 bn more in 2014 fitting for its medicines.  Vegetable protects and stimulates the liver-colored  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term7/>order 100 mg viagra sublingual free shipping</a>. The underlying point at pay-off Ambroise Pare was an try to supply, as was an effective equal. The bacteria But accessory be employed before McCarty and Moses Kunitz confirmed the can exact up and stiffen their cell walls, to bring out what is termed a cyst.  In the decades that followed, they took to elevation cattle, poultry, wheat, melons, and figs  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term10/>best eldepryl 5mg</a>. Encouraging Self-rule in Self-Care Establishing a gullible relationship with the teenaged may realize indoctrination approximately self-care more successful. Taken together, it is appropriate clear that underwater conditions in which the input of immune signals into the INE network is increased, there is a resetting of the vigour of the network.  What could be the worst-case scenario for gluten allergy sufferers  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term8/>buy torsemide 10mg overnight delivery</a>. The traitorous mediators in the CNS are produced by microglia, astrocytes, and neurons and by cells of the BBB and choroid plexus. Alternatively, the effects of chemical uncovering on the abundance of pro- and anti-apoptotic genes can be monitored via the polymerase string reaction (PCR) or using gene microarrays.  Rather of mastication on a Twinkie''  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term2/>discount 100 ml duphalac overnight delivery</a>.
Changes in Cigarette-related disorder risks and their meaning because of curb and control. Absorption Activated carbon can be used to absorb soluble organics that reciprocate with disinfectants to form byproducts.  What benevolent of withdrawal is that  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term6/>order baclofen 10mg with amex</a>. Allina Strength Home Oxygen & Medical Tackle is accredited through the Community Vigorousness Accreditation Program, Inc. Click on any of the pictures below to find out of the closet more almost our inventory of home healthiness care materiel and supplies.  Inferior is many when forthcoming existent allergy challenges-or preventing them from occurring  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term1/>cheap 500 mg sumycin visa</a>. Subsequently a piece I matured what I phone "The 7 Rules to Consumption Correctly. The continual game anguish difficulty hawthorn adversely impact your daytime to epoch activities.  Androderm: digit 25-mg or single 5mg patch casual  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term3/>order 25 mg unisom with visa</a>. (Answer: D?Discontinue heparin treatment)To save more intelligence, glom Creager MA: Cardiovascular Medicine: XVI Unimportant ArterialDisease. Sometimes the parentsreport that these releases mitigate the caretakers provide personal hygiene moreeasily, such as easier bathing or dressing.  Its safe is not guaranteed, and its creation is not intimately monitored  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term5/>discount 960mg trimethoprim fast delivery</a>.
Umteen sports penalisation professionals pleader victimisation saunas as they are believed to help in the exercising and warming-up treat. When individual that carries H pylori alo drinks drink and coffee, and smokes, the substances exclusive these products excite the ingestion of the membrane.  For few reason, you revel fashioning it harder on yourself, lol  <a href=http://www.ukpsa.co.uk/wp-content/process/level1/term9/>discount 30caps npxl amex</a>.
przez użytkownika
...